1999 - 2001 GADA JAUNUMIDiena, 5 aprilis 2002
Ar spalvām, kuru citiem nav
Uldis Rudaks

Prāta vētra pašlaik koncertos iesilda slaveno īru grupu The Cranberries viņu Eiropas turnejā, bet nākamās nedēļas nogalē vētra sāks turneju pa Latviju
Nesen nospēlēti septiņi koncerti Polijā, vairākos koncertos biļetes bija pilnībā izpārdotas, un Kaupers atzīst, ka tur uz ielām viņš jūtoties trauksmaināk nekā Latvijā. Tiesa, no pirmās vietas MTV Nordic raidījumā UpNorth viņus nu izspiedusi zviedru grupa Kent, toties koncertdarbība turpinās intensīvi.
Slavenā īru grupa The Cranberries esot noklausījušies Prāta vētru un atzinuši par derīgiem iesildītāju statusam. Vai arī poļu grupu, kas jūs viņu dzimtenē iesildīja, atlasījāt no vairākiem kandidātiem?
Kaupers. Mēs nepaspējām to pat noklausīties, jo bijām Losandželosā, bet izlemt vajadzēja pāris dienu laikā.
Pēc kādiem kritērijiem tiek izvēlētas iesildītājgrupas?
K. To izvēlējās vietējā ierakstu kompānija — Polijas EMI. Katrā valstī ir vietējais EMI, kas mūs pārstāv. Starp citu, draiskie poļu EMI tiešām ir izdarījuši milzu darbu.
Jūsu popularitāte arī ir viņu roku darbs?
K. Vispirms tas ir mediju roku darbs. Tas ir arī kompānijas nopelns, jo, kad mēs izsūtām visiem EMI singlus, viņi tos nodod radiostacijām. Ja tās sāk spēlēt, viņi izdod singlu, taisa promo kampaņas, zvana misteram Aldim (sarunā klātesošais Prāta vētras menedžeris Aldis Hofmanis) vai misteram Račam (Mikrofona ierakstu repertuāra un ārējo sakaru direktors Guntars Račs).
Vai šīs kampaņas organizē vietējie vai darāt to paši?
Bijām Polijā reizes četras vai piecas, viņi saplāno, kāda varētu būt šī trīs vai četru dienu kampaņa: dienā kādas divdesmit piecas intervijas, vakarā televīzija, tur bija problēmas — viņi negribēja mēģināt, bet mēs teicām, ka vajag. Viņi tikko bija filmējuši kādu poļu šovu ar vietējo Allu Pugačovu, visi noguruši un kašķīgi. Vienos naktī «izslēdzies», bet desmitos rītā atkal augšā, un viesnīcā tevi jau gaida nākamie piecpadsmit žurnālisti… Katrs lokālais radio un katra avīze grib interviju.
Jūs tos kaut kā šķirojat un mēdzat arī atteikt?
Hofmanis. Mēs vēl neesam tik lieli mākslinieki, lai varētu atļauties šķirot kā U2 vai R.E.M..
K. Sākumā jo vairāk interviju, jo labāk. Visgrūtāk ir ar otro albumu, it īpaši, ja ar pirmo uzsit augstu vilni. Tad jāskatās, vai vajag vairāk informācijas vai labāk mazliet piebremzēt.
Daudziem vislabāk patīk jūsu pirmais albums. Vai nepiedāvājat to arī saviem faniem Polijā?
H. Viņiem ir iespēja internetā pasūtīt mūsu albumus: caur mūsu vai Mikrofona mājaslapu. Polijā ir interese par Among The Suns, Somijā esam izdevuši izlasi.
Cik eksemplāros Online jau pārdots?
H. Polijā bija trīsdesmit četri tūkstoši deviņdesmit (dati marta beigās), viņi katru nedēļu sūta datus. Baltijā ir… aptuveni piecdesmit tūkstoši Online pārdots, neskaitot Kaķēnu…, kas ir aptuveni divdesmit tūkstoši.
Vai pašlaik, būdami jau pazīstami Polijā, Baltijā un Skandināvijā, jūs vēl piedalītos Eirovīzijā?
K. Tam nav nozīmes, vai mēs esam pazīstami, bet es domāju, ka ne — tas ir bijis un pagājis.
Vai taisnība, ka piedalīšanās Eirovīzijā bremzēja jūsu virzīšanos tālāk? Savulaik Elita Mīlgrāve (Mikrofona ierakstu direktore) tā teica.
K. Varbūt bija runa par to, ka tas varētu būt bremzējošais faktors? Es gan domāju, ka mēs no tā tikai ieguvām. Vislielākās bailes bija, ka briti ciniski uz to reaģēs, kas lielākoties tā arī notiek. Kad mēs braucām uz žurnāla Select interviju, mūs jau brīdināja, ka tur tik būs jautājumi! Beigās tā izrādījās viena no pozitīvākajām intervijām. Atnāca tāds vīrs ar maisiņu un teica: «Super veči — pareizi izdarījāt, pilnīgi pareizi izdarījāt! Manai sievasmāsai ļoti patika un brāļadēlam patika.» Un tu saproti, ka nav tik liela nozīme, vai tas ir Glastonberijas vai Eirovīzijas festivāls. Ja tagad Stings uzstātos Eirovīzijā, dziedātu Every Breath You Take — vai tu teiktu, ka viņš ir darījis nepareizi? Tu teiktu: kolosāls gabals! It īpaši, ja apkārt ir umpā, umpā — tādas ļoti standartizētas dziesmas. Tā ir brīnišķīga iespēja padižoties ar tām spalvām, kuru nav citiem.
H. Eirovīzijas nozīme Latvijā tiek pārvērtēta. Tas ir tikai viens no festivāliem, kas pasaulē notiek.
Patiesībā jau tieši pateicoties jums Eirovīzija kļuvusi tik populāra Latvijā.
H. Šī konkursa būtība ir televīzijas pasākums, kur tiek rādītas katrā valstī eksistējošas muzikālas vērtības, ko nevar nosaukt par rokmūziku, popmūziku, klasisko mūziku, bet kas parāda tikai vienu virzienu. Eirovīziju nepārmainīsi, kāda tā bija, tāda tā paliks.
K. Ja vienā Eirovīzijā satiktos piemēram Mumij Troļ un Skamp kā pagājušogad, vēl klāt mēs, kāds ģitāristu ansamblis no Maltas un vēl un vēl… Ja pāris festivālos sakristu tāda situācija — es saprotu, ka auditorija ir iesīkstējusi un to grūti mainīt…
H. Visu nosaka nauda un pircējs, un šī konkursa auditorija nepirks ne Skamp, ne Mumij Troļ, būsim godīgi — arī mūs nepirks. Viņi pirks brāļus Olsenus — visus tos, kas dzied salkanās dziesmiņas ar štancētām melodijām.
Kas jums no šāgada Eirovīzijas patika?
K. Es, protams, biju par Lindas un Horena dziesmu.
Tieši par pašu dziesmu vai izrādi?
K. Drīzāk par izrādi — jā, tas ir tas, kas reāli piesaistīja manu uzmanību. Marijai šovs ir ļoti labs, bet man liekas, ka tas ir mazliet ar tādu slāvisku piesitienu, līdz ar to grūti pateikt, kā uz to reaģēs skandināvi, vācieši, angļi… Pilnīgi iespējams, ka Dienvidslāvija, Krievija, kaimiņvalstis dos ļoti daudz punktu, kaut arī neko nevar prognozēt, varbūt viss notiek pilnīgi otrādi. Bet Linda un Horens mani saista vairāk. Vai tur bija tādas dziesmas, ko es reāli liktu kompaktdiskā un klausītos? Atlasē bija vairākas tādas, turklāt Ivara Pētersona dziesma, kuru mēs likām pirmajā vietā, netrāpīja pat piecpadsmitniekā. Ivars Pētersons ir…, teiksim tā: Elvisa balss īpašnieks Latvijā. Viņa dziesmā bija kaut kas tāds omulīgs, jautrs un dzīvelīgs, tas ir vajadzīgs Eirovīzijai.
Tad sanāk, ka jūsu viedoklis atšķīrās no pārējiem?
K. Atlases kārtā mēģinājām ienest tajā svaigu elpu, jo uzreiz redz, kuras dziesmas atbilst konkursam, bet mēs varam to dzīvi padarīt interesantāku un ielikt kaut ko pilnīgi citādu. Mums pa daļai izdevās, bet ne līdz galam.
Vai sekojat līdzi tam, kas notiek latviešu popmūzikā?Uz ko balstās tā interese — vērot tendences, vērtēt?
K. Tā vairāk ir parasta patērētāja interese. Radio saka, piemēram, tagad dāmas un kungi, būs jaunā The Hobos dziesma. Tu noklausies — jā…, starp citu, ļoti labs būs hobosu albums.
Vai Latvijas grupas varētu ieinteresēt ārvalstu klausītājus?
H. Tādas ir visur: Latvijā, Lietuvā, Polijā, Somijā, bet jautājums nav tik daudz par pašu mūziku, bet par to, kā tā tiek pasniegta. Visvairāk klibo menedžments. Piedāvāts tiek tik daudz, ka nepieciešams uzreiz piesaistīt cilvēku uzmanību, ļoti nozīmīgs ir «iesaiņojums».
Bet nav taču iespējams vēl viens šāds veiksmju kopums — trešā vieta Eirovīzijā, pārstāvot pēcpadomju valsti, kas tur piedalās pirmoreiz un no kuras vispār neviena grupa vēl nekad nav izsitusies ārpusē. Tātad ir vismaz zināma intriga. Un vēl MicRec kā EMI pārstāvju sakari visā pasaulē un ieguldītie līdzekļi.
K. Mūzikā ir tendences tāpat kā modē vai citur šovbiznesā. Bija Sietlas bums — parādās viena grupa, otra, trešā, un kompāniju pārstāvji brauc uz to reģionu un skatās, kas tur notiek.
Vai intervijās tiek akcentēts, ka esat no Latvijas?
K. Katrā intervijā ir vismaz pāris jautājumu par Latviju. Nobrīnās, ka esam no Latvijas un pēc tam interesējas, nezinu, vai aiz pieklājības vai patiesi.
H. Tas ir paradoksāli, ka mūzika ir galvenais un vienlaicīgi arī nav galvenais. Jo viens pats «iesaiņojums» arī neko nedod. Vajag kaut ko, kas piesien sirsniņu un dvēseli, tikai pēc tam rodas patiesā interese.
Kā veicas Dānijā? Tur vajadzētu piedalīties Roskildes festivālā.
K. Dānija ir «tumšais zirdziņš» Prāta vētrai, kaut gan esam tur bijuši jau vairākas reizes. Tikko tu neesi radiostacijās un televīzijā, tu neesi vispār. Tu vari savā teltī likt flaierus un posterus, bet cilvēki iet uz to, ko viņi zina. Nav vairs sešdesmitie gadi, kad interesējās par visu, kad rokmūzika bija jaunums.
H. Mēs nevaram pārspļaut galveno grupu. Mums nav jāparāda, ka esam foršāki. Lielākā iesildītāju kļūda ir tā, ka viņi mēģina izlīst no ādas un būt labāki — tad viņi kļūst vienkārši smieklīgi. Starp citu, Dānijā The Cranberries iesildīs Weezer.
Jā, savukārt viņus reiz ir iesildījuši Lovebugs — lieliska grupa no Šveices, kurai tā arī nav izdevies kļūt populārai.
K. Pārsvarā no tām valstīm, kas nav Anglija — Vācija, Zviedrija u.c. — dominē deju mūzika, tā sauktā ātrā nauda. Tikko ir ģitāras, tā jautā: vai jūs esat angļi? Nē. Nu tad neko…
Kāpēc mūžam angļi?
K. Viņi paši kultivē šo savu pārākumu mūzikas tirgū. Var arī piekrist, jo tās ir viņu saknes.
H. No otras puses — tas ir bizness. Tā nu tas ir vēsturiski izveidojies, ka šovbizness ir sācies no Anglijas un Amerikas. Muzikantu ģildes tur ļoti aizsargā vietējo tirgu un iebraucējiem nav tik viegli sarīkot koncertus un tikt radio. Tev jābūt galvas tiesu labākam par to angļu grupu, lai tevi izvēlētos radio programmu direktors. Bet mūsu trumpis ir vēl arī padomju laikā iestrādājušās īpašības, kad vienmēr vajadzēja kaut kā apmānīt vadošo sistēmu, izlocīties, kaut ko izdomāt.
K. Mūsu atrašanās starp šīm divām pasaulēm — rietumu un austrumu — patiesībā ir lieliska. Mēs neesam uzauguši ar Elvisu, bītliem, arī ne ar U2 vai R.E.M., to visu mēs vēlāk esam atklājuši, bet izauguši esam ar padomju filmām un multfilmām, Edgaru Liepiņu un Raimondu Paulu , Noru Bumbieri un Viktoru Lapčenoku. Tas ir tas, ko neviens anglis, beļģis vai turks nekad nav redzējis. Bet slāvu mentalitāte ar savu sirsnību, vienkāršību ir nenovērtējams ieguvums.
H. Krievi paši to neizmanto, jo viņiem ir liels tirgus. Mums, lai varētu kvalitatīvi ierakstīt albumus un veidot klipus, jāpaplašina savs tirgus.
K. Vienlaikus mēs esam pietiekoši tuvu rietumiem, lai ņemtu modernās tendences. Mēs saprotam gan to, gan to — cik mēs esam forši!
Vai Krievijas tirgū jūs neko nemēģināt darīt?
K. Ir uzaicinājums doties uz milzīgu festivālu Maskavā — Maksidromu.
Ko tu domā par latviešu mūziku? Pašlaik ir tik daudz jaunu grupu.
K. Aizvien vairāk vecāku var atļauties nopirkt saviem bērniem ģitāru vai bungas. Kad daudziem ir ģitāras, notiek dabiskā atlase. Grupu ir daudz, visas cenšas, rosās. Iespējas izsisties ir: mēs tikko bijām Zviedrijā MTV, un viņi tiešām jūt to misionāra lomu rādīt savā raidījumā, kas notiek Skandināvijā un Baltijas valstīs. Latvija tagad ir iekļauta MTV Nordic grupā. Es bez utopisma redzu Rīgu kā reālu Skandināvijas un Baltijas šovbiznesa centru, jo te lielākā dzīve notiek naktī, te ir iespējas izklaidēties, arī ģeogrāfiski mēs atrodamies ļoti izdevīgā vietā.
H. Vienīgi jācer, ka Rīgas dome nesabojās visu šo pasākumu ar muļķīgiem lēmumiem aizliegt alkohola tirdzniecību naktī un, nedod Dievs, izdomās, ka klubus jāslēdz ciet vienos vai divos. Tad domnieki nocirtīs perspektīva šovbiznesa centra attīstību.
K. Helsinkos viss jau pulksten divpadsmitos ir ciet, nekas nenotiek.
H. Koncertu bizness Latvijā ir krietni attīstītāks nekā Skandināvijā. Sākdami no nekā, cilvēki fanātiski ir attīstījuši savu biznesu: skaņu un gaismu kompānijas, skatuve — krietni vien labāk tehniski ekipētas un nodrošinātas, somi un zviedri sāk tās īrēt no Latvijas. Jāpriecājas, ka ir grupas, kas spēlē ārzemēs un ienes naudu Latvijā, nevis tikai kaut ko importē no ārzemēm. Mums ir eksporta prece, un tas ir šovbizness, kaut vēl bērna autiņos, bet šis mazulītis ir jāaudzina un jākopj. Attīstot šīs nozares, valsts var pelnīt daudz, turklāt nesagandējot dabu un savus nacionālos resursus.
Prāta vētra
Koncertturneja Polijā no 1. līdz 8.martam. Vairums koncertu biļešu izpārdotas
1.vieta MTV Nordic raidījumā UpNorth 2002.gada martā ar dziesmu Waterfall. Pašlaik viņus apsteiguši zviedri Kent
Iesilda slaveno īru rokgrupu The Cranberries Vācijā, Beļģijā, Itālijā, Čehijā no 28.marta līdz 27.aprīlim. Vairums koncertu biļešu izpārdotas
Koncerti Latvijā: Liepāja (11.IV), Tukums (12.IV), Jelgava (13.IV), Ventspils (14.IV), Valmiera (19.IV), Rīga (20.IV)
Publicēšanas datums: Piektdiena, 2002. gada 5. aprīlis.
Maybe iekaro Moldovas mūzikas topu
LETA 17. oktobris 2001
Grupas "Prāta vētra" dziesma "Maybe" šonedēļ ierindojusies Moldovas singlu topu tabulu virsotnē. Jau ziņots, ka "Maybe" trīs nedēļas atradās pirmajā vietā starp Polijas radiostacijās visvairāk atskaņotajām dziesmām.
Plānots, ka grupa novembra sākumā jau trešo reizi dosies koncertēt uz šo valsti.
"Maybe" kāpums redzams arī Slovākijā, Ukrainā, Norvēģijā, Grieķijā, Indonēzijā un Spānijā. Paredzams, ka tuvākajā laikā būtisks kāpums notiks Vācijā un Spānijā, kur drīzumā iznāks grupas "Prāta vētra" angliskais albums "Online".
2 oktobris, 2001
Maybe 'gāž kalnus' Polijā
www.DELFI.lv
2. oktobris 2001 10:31 Kā ziņo prestižā mūzikas žurnāla “Music & Media” 29. Septembra izdevums tad Prāta Vētras dziesma “Maybe” atrodas pirmajā vietā starp Polijas radiostacijās visvairāk atskaņotajām dziesmām jau otro nedēļu pēc kārtas.
“ Music & Media” ir vienīgais oficiālais radiostaciju topu apkopotājs un pēc tā vadās lielākā daļa radiostaciju direktoru sastādot dziesmu sarakstus.
Dziesma “Maybe” atrodas vairāku Polijas radiostaciju spēlētāko dziesmu pirmajā desmitniekā, tāpēc jau pagājušajā nedēļā grupa devās veicināšanas vizītē uz Varšavu, kur jau notika fotosesijas, intervijas, filmēšanās vietējos mūzikas kanālos “Viva Polska” un “MTV Polska” , kā arī dzīvā uzstāšanās Polijas mediju pārstāvjiem.
Grupas vizīte Polijā turpināsies līdz 4.Oktobrim. Kā apgalvoja ierakstu kompānijas EMI Polijas nodaļas pārstāvji, tad esot pamats uzskatīt, ka grupa Prāta Vētra šobrīd ir pat ļoti populāra Polijā.
Albums “Online” Polijā iznāks 17.Oktobrī.
24 septembris, 2001
Diena
Kaķēns, kurš neatsakās no pasaules
Ojārs Kalniņš, Latvijas institūta direktors
Ierauti globalizācijas virpuļos, mēs nereti sākam uztraukties: vai latviešu valoda un kultūra varēs izdzīvot jaunajos XXI gadsimta apstākļos? Pārliecinošas atbildes nav nevienam, bet grupa Prāta vētra tam atradusi radošu risinājumu popmūzikas laukā. Ar divu jaunu albumu — Online un Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas — izdošanu Prāta vētra pierādīja, ka ir iespējams vienlaikus uzrakstīt dziesmas gan vietējai, gan ārvalstu publikai.
Albumā Online ir ietvertas 11 dziesmas ar tekstiem angļu valodā, no kurām deviņas ar identisku melodiju, bet dziesmu vārdiem latviešu valodā, ir iekļautas otrā albumā Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas. Dziesmu teksti nav tieši tulkoti no vienas valodas uz otru, bet,izmantojot tās pašas melodijas, dziesmu saturs un noskaņa kļūst citāda. Tas ir līdzīgi kā monētai, kuras abas puses vizuāli atšķiras, bet vērtība nemainās.
Jau labu laiku Prāta vētra savu mūziku ir orientējusi uz diviem tirgiem un šo pieeju savai mūzikai grupa ir veiksmīgi sākusi attīstīt, vēl nebūdama pazīstama faniem ārpus Latvijas kā Brainstorm. Brainstorm grupas dalībnieki ir pieņēmuši un tiek identificēti ārzemēs pat ar citiem skatuves vārdiem.
Tāpat Eirovīzijas hits My Star vispirms publikai kļuva pazīstams latviešu valodā ar nosaukumu Īssavienojums, un arī vairums dziesmu grupas albumā Among the Suns sākotnēji tika iedziedātas latviešu versijā.
Ar tikko izdotajiem albumiem Online un Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas, Prāta vētra/Brainstorm vēl spilgtāk nekā jebkad ir parādījusi savu oriģinalitāti, ierakstot dziesmas vienlaikus gan latviešu, gan angļu valodā.
Kaut arī grupas stratēģija lielākoties tiek orientēta uz Eiropas un ASV mūzikas tirgiem, albuma Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas milzīgie panākumi (Latvijas rekords, kur četrās dienās pārdoti 8200 diski un iegūts Zelta disks) pierāda, ka Prāta vētras/ Brainstorm ideja par jauna albuma izdošanu latviskā versijā ir attaisnojusi cerības ar uzviju. Tiem,kuri labprātāk klausās latviešu mūziku ar latviešu tekstiem, Prāta vētras albums Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas ir ļoti gaidīts arī radio ēterā. Bet «kaķēns» vēl nav rimies. Tagad arī plašākai pasaules daļai ir dota iespēja dziedāt līdzi angļu valodā ne tikai jau dzirdētos singlus Online un Maybe, bet arī visas 11 Brainstorm jaunā albuma Online dziesmas.
Dziesmas Latvijai. Dziesmas pasaulei. Un tiem no mums, kas saprot gan latviski, gan angliski, par to ir dubults prieks, jo 20 jaunas dziesmas aizkustina un aizrauj neatkarīgi no tā, kura ir tava dzimtā valoda. (Laba motivācija, lai mācītos latviešu valodu.)
Kamēr grupas Prāta vētra albums Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas ar dziesmu tekstiem latviešu valodā kļūst populārs Latvijā, vēl grūti ir paredzēt angliskā diska Online panākumus pasaules tirgū. Bet varbūt tas arī nav tik svarīgi. Galvenais ir tas, ka Kaupers un Co ir parādījuši, kā uzņēmīgi mākslinieki var savu radošo domu pasniegt savējiem un pārējiem.
Protams, tādēļ jau visiem Latvijas māksliniekiem tūlīt nav nepieciešams angliskot savus darbus. Pēteris Vasks, Baiba Skride un Inese Galante jau tagad sasniedz starptautisko auditoriju, tāpat arī tēlnieki, dejotāji un arhitekti vienmēr mūs uzrunā jebkuram saprotamā valodā. Bet latviešu dziesmas, dzeju un prozu ārvalstu publika sapratīs tikai tajā gadījumā, ja visa pasaule iemācīsies latviešu valodu vai arī tad, kad latviešu literatūra tiks tulkota citās pasaules valodās. Tāpēc tādi jauni izdevumi kā Jumavas Tikai Tevi (Aleksandra Čaka dzeja 7 valodās) un Tapala Dziesma ej viegli pa manu sirdi (Knuts Skujenieks — Eiropas dzeja 72 valodās) ir tikai apsveicami. Līdz ar to latviskais, kas sakņojas latviešu mentalitātē, domāšanā un lirikā, ir beidzot pieejams arī tiem, kas pasauli uztver citās valodās.
Man šķiet, ka būtībā nav svarīgi, vai Renārs Kaupers dzied latviski vai angliski. Grupas Prāta vētra dziesmas jebkurā valodā tomēr ir un paliek latviešu dziesmas starptautiskajā mūzikas apritē. Sprīdītis savulaik devās plašajā pasaulē. Nu tad redzēsim, kā veiksies mūsu «kaķēnam»!
Publicēšanas datums: Pirmdiena, 2001. gada 24. septembris.
14 septembris, 2001
Latnet
11 septembris, 2001
Latnet
Latnet
Delfi
8 septembris, 2001
Delfi
6 septembris, 2001
Delfi konference ar Prata Vetru
24 augusts, 2001
MicRec zinas
Delfi
16 augusts, 2001
Riga 800
3 augusts, 2001
Delfi
17 februaris, 2001
Delfi
15 februaris, 2001
Delfi
12 novembris
Delfi
29 oktobris
Delfi
11 septembris
Delfi
24 augusts
Rigas Balss
Labākais no «Prāta Vētras»
Daiga MAZVĒRSĪTE
25. augustā grupa «Prāta Vētra» jeb «Brainstorm» priecēs neskaitāmos cienītājus ar savu labāko dziesmu izlasi. Ideja par šādu apkopojumu radusies vēl pirms Eirovīzijas festivāla, kur mūsējie ieguva godpilno 3. vietu ar dziesmu «My Star». Īstenota tikai tagad, tā ir kā atskats uz 10 aizvadītajiem gadiem «Prāta Vētras» karjerā.
Izlasē iekļautas divdesmit melodijas, kuru vidū jāizceļ lauriem vītās «My Star» latviskās versijas «Īssavienojums» un himnas «Esam un būsim» pirmpublicējumi. No grupas pirmā albuma «Vairāk nekā skaļi» izraudzītas dziesmas «Ziema», «Saulespilsētas kalni» un «Skaidri zinu, ka šodien gribēšu palikt tepat». Pašiem mūziķiem tās šodienas skatījumā gan šķietot nedaudz naivas un ne pārāk profesionāli izpildītas. No otrā albuma - «Veronika» - izvēlēts grāvējs «Lidmašīnas», «Kā jau svētdienās» un «Šo dziesmu es dziedāšu tev». Visvairāk izlases dziesmu nāk no diviem pēdējiem ierakstiem - «Viss ir tieši tā, kā tu vēlies» un, protams, 1999. gada lieliskā «Starp divām saulēm».
«Prāta Vētras» dziesmu izlases noformējums ataino puišu cieņu pret Darvina teoriju un simbolizē kā viņu muzikālo, tā garīgo attīstību. Par godu izlases izdošanai grupa savus cienītājus aicina uz diviem koncertiem šīs nedēļas nogalē - 25. augustā Dzintaru koncertzālē, bet 26. augustā - Valmieras «Multiklubā».
Pašlaik «Prāta Vētras» dienas rit nebeidzamā steigā - pirms abiem koncertiem puiši paguvuši paciemoties ar intervijām Beļģijā. Augusta nogalē viņiem jādodas uz Lietuvu, kur gaidāmi kopīgi koncerti ar grupām «Alphawille» un «Him», tiek strādāts pie koncertturnejas pa Skandināvijas zemēm, kas varētu notikt septembrī. «Mājās esam ciemiņi, un nekad nebijām domājuši, ka intervijas var tā nogurdināt,» atzīstas dziedātājs Renārs Kaupers. «Piemēram, Somijā bija piecpadsmit sešpadsmit interviju dienā turienes radiostacijās, un vienmēr stāstījām, ka mums Latvijā gan nav naftas vai zelta, toties ir lieliskas idejas.»
Intervijās visbiežāk vaicājot: «Vai tiešām jūs esat kopā jau 11 gadus?», kā arī tradicionālās blēņas par mīļākajiem ēdieniem un dzērieniem. Milzīgā interese saistīta ar «Prāta Vētras» dziesmas «My Star» popularitāti Eiropas radiostacijās, kā arī singla un albuma «Among The Suns» panākumiem. Tas izdots jau 21 valstī, un turpmākie grupas izdevējkompānijas «Mikrofona ieraksti» plāni saistās ar Āzijas zemēm - Ķīnu, Japānu, bet pēc tam - ar ASV. Pagaidām vislielākā interese par grupu ir Skandināvijā. «Brainstorm» ar koncertiem un veicināšanas vizītēm jau pabijusi Beļģijā, Zviedrijā, Somijā, Vācijā, Norvēģijā, Lielbritānijā, un, protams, Igaunijā. Tas gan nenozīmē, ka puiši būtu uzskatāmi par miljonāriem. «Kā mēs sakām, kāposts lien pa ausīm ārā, piķi nav kur likt, bet naudas mums nav,» joko Kaupers. «Ir, protams, ienākumi no koncertiem, kasetēm un diskiem, bet visu ieguldām savā tālākajā attīstībā.» Papildina grupas «aizbildnis» Guntars Račs: «Ceru, ka kādudien viņi tiešām brauks baltā kuģī un glaunās mašīnās, bet līdz šim viņu jaunākajā albumā un tam sekojošajā promocijā tikai ieguldām.» Ieguldītā summa esot ap 50 tūkstošiem latu.
Pie izdevības «Prāta Vētra» visiem latviešu valodas patriotiem atgādina, ka viņu oriģinālais nosaukums bijis tieši «Brainstorm». «Vienu no mūsu pirmajiem koncertiem skolā noklausījās mana tante no Amerikas,» skaidro bundzinieks Kaspars Roga. «Kad prasīju, kā patika, viņa atbildēja, ka tas esot bijis īsts «brainstorming». Mums šis vārds iepatikās un vēlāk to pārtulkojām arī kā «Prāta Vētra».
Atšķirībā no pirmā koncerta, tagad grupa sola teicamu uzstāšanos, apgāžot pirms laika izskanējušo kritiku, ka Renārs Latvijā tikai aicinot publiku uz līdzi dziedāšanu, bet pats nedziedot. Arī cenas uz 25. augusta pasākumu nebūt nav astronomiskas: sēdvietas biļetes maksā Ls 5 - 6, stāvvietas - Ls 4, biļetes diviem -Ls 7, bet, ja nākat trijatā, tad - Ls 10.
Jau oktobrī grupa pošas ieskaņot jaunas dziesmas, lai nākošajā gadā piedāvātu mums pilnīgi jaunu studijas albumu.
22 augusts
Delfi
10 julijs
Delfi
6 junijs
Intervija ar Brainstorm krieviski
31 maijs
vakar bijaam uz peaata veetras- vai- brainstorm- koncertu helsinkos tavastia- klubaa. tas ir neticami, ka tik nepaziistama (te!!) grupa somijaa vispaar vairaaku tuukstoshu zaali pievelk pilnu un koncerts ir tik driiz (ar nedeelas briidinaashanas laiku) izpaardots.. un kas diivainaakais, ka nebuut ne tikai ar spiedzoshaam tiinju meiteniiteem, bet arii ar somu zeeniem.. man jaaatziistas, ka taa bij pirmaa reize kad redzeeju vinjus dziivajaa (un somus dziivus).
nebiiju gaidiijusi, ka kaupers (preceets viirs un 2beernu teevs tak!!) uzvediisies uz skatuves trakaak neka jim morrison un mick jagger kopaa....tiiri interesant!!un vispaar koncerts bij baaaigi labais. pat somiem patika shausmiigi!!tev vajadzeeja redzeet kaa tie no akmens taisiitie cilveecini visi atdziivojaas un juusminaajaas... ka taads pozitiivs laadinsh paarpildiija visu zaali.
to zaali- starp citu- sameeraa reti -it sevishki nedeelas viduu paarpilda pat vieteejie slaveniibas.
vari nosuutiit pozitiivaas atsauksmes renaaram, domaaju ka vinam buus interesanti zinaat kaa tas viss izskatiijaas caur latvieshu acciim somijaa.
Linda
20 maijs
www.DELFI.lv 20. maijs 2000 5:40
Britu lielākaā laikraksta “The Times” piektdienas numurā iekļuvis arī grupas “Brainstorm” vārds. Rakstā “Prāta vētras” debija Eirovīzijā novērtētā kā šim konkursam netipiska, interesanta un profesionāla. Singls "My Star" Lielbritānijā nāks klajā 26.junijā. Par to kompānija "Mikrofona Ieraksti" vienojusies ar EMI UK izdevniecību “Liberty”.
Šī iemesla dēļ “Prāta vētra” jau 31. maijā dosies uz Londonu, kur paredzējusi sniegt interviju visietekmīgākajam mūzikas industrijas laikrakstam "Select". Puišu ceļš uz Londonu vedīs arī 8. jūnijā, kad viņi dosies koncertēt un sniegt intervijas.
Eirovīzijas konkursa lielisko rezultātu un daudzo ārvalstu vizīšu dēļ “Prāta vētra”ir spiesta atcelt vairākus Latvijā ieplānotus pasākumus, tai skaitā arī piedalīšanos Valmieras rokfestivālā.
Sodien grupa atgriezās no veiksmīgas vizītes Beļģijā, kur valsts lielākajās radiostacijās "Radio Donna" un "Radio 2" dziesma "My Star" tiek atskaņota reizi stundā.
Pirmdien Renārs Kaupers plāno atgriezties Briselē, lai piedalītos Beļģijas TV 1 populārākajā "talk show" TV 1.
Bet jau 25. maijā grupa dosies uz Stokholmu, lai piedalītos populārākajās Zviedrijas TV pārraidēs un uzstātos skatītāju iecienītākajā Zviedru TV raidījumā "BingoLoto".
No Zviedrijas grupa dosies uz Helsinkiem kur paredzēta 3 dienu veicināšanas vizīte, kas vainagosies ar dzīvo uzstāšanos Helsinku lielākajā mūzikas klubā "Tavistia" 30. maijā.
Rīgā grupa atgriezīsies 1.jūnijā, lai uzstātos Forte Rīga ietvaros rīkotajā kompānijas "Mikrofona Ieraksti" koncertā, kas paredzēts Forte Rīga viesiem Ķīpsalas hallē.
2. jūnijā grupa uzstājas Latgales mūzikas festivālā.
18 maijs
Jau otro nedelu Prata Vetras singls "My Star"atrodas Igaunijas topa 1.vietā
16 maijs
Rigas Balss raksta
«Laimes mirklis - tas bija mūsējais. Lidojums visaugstākaisÖ» - tā tikko pēc atgriešanās no 45. Starptautiskā Eirovīzijas dziesmu konkursa RB sacīja «Prāta vētras» solists Renārs Kaupers. Vakar Zaķusalā pie Latvijas televīzijas (LTV) pulcējās grupas fani, lai sagaidītu un sveiktu sev tik tuvos mūziķus. Tiesa gan, «Prāta vētra» nokavējās tieši par stundu, taču fani dīkā nestāvēja - pamanījuši sagaidītāju pulkā arī tādus pazīstamus LTV žurnālistus kā Arni Krauzi, Gundaru Rēderu, Iju Tamkeviču, viņi tūlīt pat uzsāka autogrāfu iegūšanas kampaņu. Īpašu popularitāti un līdz ar to arī autogrāfu pieprasījumu pēc Eirovīzijas dziesmu konkursa translācijas acīmredzami ieguvis LTV raidījuma «Nošu spēles» vadītājs Lauris Reiniks, kurš pasaulei pavēstīja Latvijas žūrijas spriedumu. «Prāta vētras» sagaidīšana nebija tik vērienīga un patriotiskas jūtas rosinoša kā Latvijas hokejistu uzņemšana, taču tajā bija tik daudz sirsnības un mīļuma, ka aizkustināts justos pat vislielākais skeptiķis. Vērojot konkursa translāciju, daudzus noteikti tieši tas arī pārsteidza - «Prāta vētras» dabiskums, atbrīvotība un sirsnība. Spēja vienā mirklī radīt ne tikai muzikālu, bet arī fascinējoši emocionālu piepildījumu. «Mēs par viņiem kliedzām tāpat kā par Latvijas hokejistiem. Tas nekas, ka «Prāta vētra ir trešajā vietā! Viņi, vienalga, ir vislabākie!» - RB atzina Jelgavas 1. ģimnāzijas skolēni, kuri speciāli bija mērojuši ceļu uz Rīgu, lai sagaidītu «Prāta vētru». Kā jau tas bija sagaidāms, grupas dalībnieki tika mīļi jo mīļi sveikti - ar ziediem, kartītēm, plakātiem un bučām. Renārs Kaupers atzina, ka tikai tagad pa īstam saprotot Latvijas hokejistu izjūtas, jo, kāpjot uz skatuves Stokholmā un ieraugot vistālākajā zāles stūrī plīvojam Latvijas karogu, juties līdz sirds dziļumiem aizkustināts. Mūziķi atgriežoties šķiet nedaudz citādāki - emocionālāki, atvērtāki un vēl sirsnīgāki. Eirovīzijas dziesmu konkursa atlases organizētāji Latvijā cerējuši, ka «Prāta vētra» iekļūs desmitniekā, taču puiši ar savu uzvaru pārsteiguši ne tikai pasauli, bet arī Latviju. CNN ziņās izskanēja informācija, ka kopumā Eirovīzijas dziesmu konkursu visā pasaulē vērojuši 700 miljoni skatītāju.
15 maijs
BNS zinas
"Prāta vētra" sestdien ieguva trešo vietu ar dziesmu "My Star", debitējot Eirovīzijas dziesmu konkursā 24 valstu konkurencē. Latviešu izpildītājus aiz sevis atstāja Dānijas un Krievijas mākslinieki - Dānija pēc starptautisko ekspertu vērtējuma pārliecinoši uzvarēja, sekoja Krievija, bet nākamā bija "Prāta vētra". Konkurss norisinājās tiešraidē no Stokholmas, un katras dalībvalsts pārstāvji nosauca savas valsts balsojumus tiešraidē. "Prāta vētra" iepriekš tika izvēlēta Latvijas konkursā, kurā piedalījās desmit dziesmas, kas iepriekš tika izvēlētas no 66 šajā konkursā pieteiktajām. 45.Eirovīzijas dziesmu konkursa uzvarētāja - Dānijas dziesma "Fly On The Wings Of Love" brāļu Olsenu izpildījumā, ieguva 195 punktus. Olsenu dziesma atšķirībā no pārējo dalībnieku izpildītajām diskopopa kompozīcijām bija balāde ģitārai, kas pēc stila bija kaut kas vidējs starp "Simon and Garfunkel" un kantrīmūziku. Dānija iepriekš bija uzvarējusi Eirovīzijas konkursā tikai 1964.gadā. Otro vietu ar 155 punktiem ieguva 16 gadus vecā Krievijas dziedātāja Alsu, kas iesaukta par Krievijas Britniju Spīrsu, ar dziesmu "Solo". Latvijas grupa "Brainstorm" ("Prāta vētra") ar Renāra Kaupera sacerēto un dziedāto dziesmu "My Star" ieguva 136 punktus un ieņēma trešo vietu. Latvija Eirovīzijas konkursā piedalījās pirmoreiz. Ceturtajā vietā ierindojās 18 gadus vecā Igaunijas dziedātāja Eda - Inesa Eti ar dziesmu "Once in a Lifetime", iegūstot 98 punktus no 19 valstīm. Tas bija labākais panākums, kādu Igaunija ir guvusi Eirovīzijas konkursos. Visvairāk punktu Igaunijas dziesma ieguva Latvijā - 10 punktus. Tā ieguva 8 punktus Somijā, pa 7 punktiem Īrijā, Maltā un Nīderlandē, pa 6 punktiem - Horvātijā, Izraēlā, Kiprā, Rumānijā un Zviedrijā, pa 5 punktiem - Islandē un Vācijā, pa 4 punktiem - Dānijā, Lielbritānijā un Norvēģijā, 3 punktus - Austrijā, pa 2 punktiem - Beļģijā un Turcijā. Igaunijas dziesma neieguva nevienu punktu Francijā, Krievijā, Maķedonijā, Spānijā un Šveicē. Konkurss norisinājās tiešraidē no Stokholmas, un katras dalībvalsts pārstāvji nosauca savas valsts balsojumus tiešraidē. Tā norisi vēroja 13 tūkstoši skatītāju Stokholmas "Globe Arena" un 700 miljoni televīzijas skatītāju 33 valstīs. Pasākumā pirmā uzstājās Izraēlas grupa "Ping Pong" ar dziesmu "Sa'me'akh", kurā stāstīts par izraēliešu bērna un sīriešu bērna draudzību. Grupa vicināja Izraēlas un Sīrijas karogus un aicināja uz "mieru un mīlestību". 5.vietu ieguva Vācijas dziesma "Wadde hadde dudde da" ar 96 punktiem, 6. - Īrijas "Millennium of love" ar 92 punktiem, 7. - Zviedrijas "When the spirits are calling my name"ar 88 punktiem, 8. - Maltas "Desire" ar 73 punktiem, 9. - Horvātijas "Kada zaspu angeli" ("Kad eņģeļi aizmieg") ar 70 punktiem, 10. - Turcijas "Yorgunum ania" ar 59 punktiem.11.vietā ierindojās Norvēģijas dziesma "My heart goes boom" ar 57 punktiem, 12. - Islandes "Tell me" ar 45 punktiem, 13. - Nīderlandes "No goodbyes" ar 40 punktiem, 14. - Austrijas "All to you" ar 34 punktiem, 15. - Maķedonijas "Sto po sto te ljubam" ("Simtprocentīgi tevi mīlu") ar 29 punktiem, 16. - Lielbritānijas "Don't play that song again" ar 28 punktiem, 17. - Rumānijas "The moon" ar 25 punktiem, 18. un 19.vietā - Spānijas "Colgado de un sueno" un Somijas "A little bit" ar 18 punktiem, 20. - Šveices "La vita cos'e" ar 14 punktiem.21.vietu ieņēma Kipras dziesma "Nomiza" ar 8 punktiem, 22. - Izraēlas "Sa'me'akh" ar 7 punktiem, 23. - Francijas "On aura le ciel" ar 5 punktiem un 24. - Beļģijas "Envie de vivre" ar 2 punktiem.
Rigas Balss raksta
«Prāta vētra» iekaro Eirovīziju Ilma RUGĀJA
Sestdienas vakarā Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā risinājās 45. starptautiskais Eirovīzijas dziesmu konkurss. Tajā piedalījās dziedātāji no 24 valstīm, tostarp arī Latvijas, kuru pārstāvēja grupa «Prāta vētra» ar izbraukumu segvārdu «Brainstorm». Konkursu tiešraidē varējām vērot arī LTV 1. programmā.
Augstāko novērtējumu saņēma brāļi Olseni no Dānijas, kas beidzot bija sasnieguši savu 22 gadus loloto sapni – uzvarēt tieši šajā konkursā. Otrā dziedošās Eiropas konkurencē izrādījās sešpadsmit gadu vecā tatāriete Alsu, kas nu jau krietnu laiku dzīvo Londonā, taču konkursā pārstāvēja Krieviju. Alsu gan izcēlās ne tik daudz ar saviem balss dotumiem, cik ar aizkulišu faktu – viņa ir Krievijas firmas «LUKoil» šefa meita.
Latvijas debija šajā konkursā izrādījās gana veiksmīga – Renārs Kaupers ar savu komandu ieguva trešo lielāko punktu skaitu. Šo nakti «Prāta vētra» pavadīja ceļā ar prāmi no Stokholmas uz Tallinu, kur viņus sagaidīja LTV busiņš,lai atvestu uz Rīgu.
Skatītāju balsojumu paralizē līniju pārslodze
Sestdien piecas minūtes pēc konkursantu uzstāšanās notika telefonbalsošana, kurā ikvienas dalībvalsts TV skatītājiem bija dota iespēja izteikt savu viedokli – par jebkuru dalībnieku, tikai ne par savējo. Katrā valstī zvērināta notāra uzraudzībā strādāja arī tā sauktā rezerves žūrija, fiksējot vērtējumu pēc katras dziesmas, lai tajā gadījumā, ja kāda iemesla dēļ nav iespējams iegūt skatītāju balsojumu, konkursa sekretariātam operatīvi tiek paziņots šīs žūrijas vērtējums.
Mums tieši tā arī gadījās. Telefonbalsošanu Latvijā nodrošināja SIA «Lattelenet», kurai bija vienošanās ar «Lattelekom» par 23 telefona numuru, kas sākas ar 900, izmantošanu bez maksas. Zvanus no mobilajiem telefoniem nepieņēma. Pēc neoficiālas informācijas, balsošana bija paralizēta «Lattelekom» līniju pārslodzes dēļ. «Lattelenet» projektu vadītājs Kristians Meliņš situāciju nekomentēja, paskaidrojot, ka vēl nav saņemta oficiāla informācija no «Lattelekom» par iemesliem, kuru dēļ nevarēja apkopot balsošanas rezultātus.
Līdz ar to sestdienas vakarā uz Stokholmu tika noraidīts rezerves žūrijas vērtējums. Visai interesanti ir žūrijas veidošanas principi, kas minēti konkursa nolikumā. Tajā strādā astoņi vērtētāji un žūrijas priekšsēdētājs, kuram nav balsstiesību. Četriem no vērtētājiem jābūt jaunākiem par 30 gadiem, četriem – vecākiem. Četriem no viņiem jābūt saistītiem ar mūziku, četriem – ne, no vērtētājiem četrām jābūt sievietēm, četriem – vīriešiem. Tikai viens no žūrijas locekļiem var būt mūzikas ierakstu kompānijas pārstāvis. Turklāt žūrijas sastāvs var tikt publiskots ne agrāk kā 24 stundas pēc konkursa rezultātu paziņošanas. Rezerves žūrijā Latvijā strādāja dziedātājas Olga Pīrāga un Līga Robežniece, mūziķis Aivars Hermanis, grupas «Time After Time» taustiņinstrumentālists Kārlis Lācis, TV režisore Vineta Vilistere–Lāce, mūzikas kompānijas «Būsim pazīstami» direktors Arvīds Mūrnieks, «Radio Skonto» programmu direktors Valdis Melderis un šo rindu autore. Žūrijas priekšsēdētājs bija LTV programmu direktora vietnieks Harijs Lavkinaitis – pēc nolikuma priekšsēdētājam jāpārstāv tā TV kompānija, kura translē konkursu.
13 maijs
NRA raksta:
Prāta vētra – favorīti Eirovīzijā Sandris VANZOVIČS
Sodien Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā notiks 45. starptautiskais Eirovīzijas dziesmu konkurss. Šajā prestižajā konkursā pirmoreiz piedalīsies arī Latvija, un no zviedru zemes pienākošās ziņas ir iepriecinošas – mūsu Prāta vētra tiek ierindota konkursa galveno favorītu skaitā.
Šodien notiekošajā starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā Latviju pārstāvēs Renārs Kaupers un Prāta vētra (jeb Brainstorm) ar dziesmu My Star. Pirms konkursa Prāta vētras puišiem noskaņojums esot normāls un nekāda uztraukuma neesot, stāstīja menedžere Guna Zučika. Publicitāti mūzikas pasaulē Prāta vētra (un tātad arī Latvija) ir ieguvusi jau tagad, tāpēc var teikt, ka viens no pamatmērķiem ir izpildīts.
Prāta vētra nenervozē
Grupa Stokholmā ieradās jau svētdien, taču pirmajās divās dienās notika izlūkošana, kas tad te īsti notiek. Otrdien sākās konkursa mēģinājumi, trešdien no pulksten 11 līdz pat 21 Prāta vētra sniedza intervijas (mūziķi paguva tikai ieturēt pusdienas un vakariņas), savukārt ceturtdien bija koncerts Latvijas vēstniecībā, kur grupa nospēlēja sešas septiņas dziesmas, pēc tam preses konferencē atbildēja uz jautājumiem. Šajā pasākumā klāt bija arī Vācijas un Nīderlandes televīziju pārstāvji, kā arī daudz citu žurnālistu (pat no BBC). Laikrakstā Metro vakar par Prāta vētru bija visai cildinošas atsauksmes – grupa esot šā konkursa favorīti, un, ja uzvarētāja noteikšana tiktu uzticēta speciālistiem, nevis atstāta neprognozējamā TV skatītāju balsojuma ziņā, tad mūsējie acīmredzot arī tiktu kronēti kā Eirovīzijas festivāla uzvarētāji.
9 maijs
BNS zinas
Igaunijas TV skatītāji, kuri sestdien televīzijas pārraidē balsojusi par Eirovīzijas konkursam pieteiktajām dziesmām, par savu favorīti izvēlējusies "Prāta vētras" dziedāto "My star", kas vairāk nekā uz pusi apsteigusi pasu igauņu konkursam pieteikto.
Par Kaupera dziedāto "My star" savas balsis, zvanot uz studiju, nodevusi vairāk nekā 300 skatītāju. Igauņu dziesma saņēmusi tikai 150 zvanu.
8 maijs
Neatkariga Rita Avize raksta:
Mūziķi strādā triecientempos
Sandris VANZOVIČS
Pēdējā laikā klajā nākui daudzi un daādi garadarbi latvju mūzikas frontē, un acīmredzot tādi disku uzplūdi varētu turpināties līdz pat Jāņiem, kad atkal mūziķi aizmigs ilgā saulgrieu miegā.
Brainstorm – My Star (Microphone Records)
Par pēdējā laika nozīmīgāko notikumu latvju mūzikā kļuva grupas Prāta vētra (jeb Brainstorm) singla My Star klajā laiana. ajā ripā iekļautas divas My Star versijas, kā arī dziesmas Prom uz siltajām salām angliskā versija Ain’t It Funny. ā singla nozīmīgums slēpjas apstāklī, ka īs nedēļas nogalē par minēto dziesmu varēs īkķus turēt visā Latvijā – tiei ar My Star Renārs Kaupers un Brainstorm pārstāvēs mūsu valsti prestiajā starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu festivālā. ķiet, ī dziesma festivālā varētu būt visai konkurētspējīga, jo rietumniekiem tā varētu patikt.Tiesa, vai viņiem varētu patikt arī fakts, ka visiem pogas izgrie kaut kāda tur Latvija – tas jau ir cits jautājums...
6 maijs
Jauna intervija ar BrainStorm vaciski
3 maijs
MicRec zinas:
Jau onedēļ Latvijas ierakstu veikalos varēs iegādāties grupas “Prāta Vētra” jaunāko CD singlu “My Star”, ar kuru grupa startēs Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā 13.maijā Stokholmā.
Līdz 14.maijam is singls būs pieejams tikai Latvijas mūzikas ierakstu veikalos.
Tā ziņo kompānija “Mikrofona Ieraksti”, kas jau noslēgusi līgumus ar daudzām ierakstu kompānijas EMI nodaļām pasaulē par to, ka is singls jau 15.maijā komerciāli būs pieejams arī ādās valstīs: Vācija, Zviedrija, Beļģija, Somija, Holande, Portugāle, Grieķija, Jaunzēlande.
Jāatzīmē, ka visās ajās valstīs dziesma “ My Star” jau obrīd skan daādās radiostacijās, bet Vācijas EMI nodaļa onedēļ prezentēs dziesmas videoklipu arī lielākajiem mūzikas kanāliem VIVA, MTV, WH-1 un Onyx. ādus panākumus līdz im nav izdevies gūt nevienai latvieu grupai.
Iespējams , ka tuvāko nedēļu laikā im valstu sarakstam pievienosies vēl vairākas Eiropas valstis, no kurām jau saņemtas lieliskas atsauksmes. Jaunais singls maija vidū iznāks arī Igaunijā, uz kurieni onedēļ, uzreiz pēc Latvijas valsts prezidentes, poas arī Prāta Vētra. o ceturtdien grupai paredzētas vairākas intervijas lielākajās Igauņu televīzijās un radiostacijās un vakarā arī koncerts lieliskajā Tallinas mūzikas klubā “ Hollywood”. "Prāta Vētra" ir izteikusi arī savu atbalstu Igauņu pārstāvei Eda-Ines Etti , kura pārstāvēs Igauniju Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā. Savukārt igauniete, jau pagājuajā nedēļā visos lielākajos igauņu laikrakstos apliecināja savas simpātijas "Prāta Vētrai", aicinot par viņiem balsot visus Igaunijas TV skatītājus. Tagad arī latviei zina, par ko jābalso, jo par savējiem balsot tāpat nevarēs.
20 aprilis
Ir pagajis tiesi gads kops "Starp divam Saulem" paradijas pardosana!
MicRec zinas:
Grupas Prata Vētra/Brainstorm singls "Under My Wing IS Your Sweet Home" pagājuajā nedēļā uzkāpa līdz 24 pozīcijai Polijas nacionālajā Airplay Chart, pateicoties tam, ka tika atskaņots 575 reizes daādās Polijas radiostacijās.
Interesants ir fakts, ka dziesma "Weekends are not my happy days" savukārt ir ī paa Topa 38 pozīcijā. Polijā dzīvo 40 milj iedzīvotāju un lielākā viena pārdotā albuma tirāa pārsniedz 1.6 milj kopiju! Latvijā rekords būtu jau 50-60 000 kopiju.
17 aprilis
Vel viena intervija ar BrainStorm
30 marts
Jauna intervija ar BrainStorm.
MicRez zinas:
Grupa Prāta Vētra pēdējā laikā arvien vairāk laika velta lai sniegtu intervijas dazādiem ārvalstu mūzikas izdevumiem un radiostacijām, kuras atspoguļo gatavosanos Eirovīzijas dziesmu konkursa finālam.
Mikrofona Ieraksti katru dienu saņem vairākus desmitus jautājumu un pieprasījumus no Eirovīzijas faniem visā pasaulē. Grupas izredzes sobrīd tiek vērtētas visnotaļ augstu. Daudzi fani atzīmē Brainstorm, kā netipisku Eirovīzijas gadījumu un uzskata, ka Latvijas ienāksana sajā konkursā ir notikusi ļoti veiksmīgi. Vairāk informācijas par Eirovīzijas konkursa fanu aktivitātēm jūs varat atrast seit. Drīzumā tiesi sajā www lappusē būs lasāma intervija ar Renāru Kauperu. Tikmēr dziesma ”Weekends are not my happy days”, jau treso nedēļu atrodas Polijas Radiostacijas “Flash FM” Top 40 sarakstā.
25 marts
CELOJUMS UZ NEW YORK
Zino un atskaitaas kaupix:
Nav nekaads (bet varbuut tomeer ir) nosleepums, ka dazi PV paarstaavji kopaa ar nu jau toposo Holivudas staru Ingarix, nedeelu parosiijaas pa NY, kur pamaniijaas dziivot Haarlemaa (vai gandriiz Haarlemaa....bet lielu starpiibu es tur nejutu).
Saakotneeji iecereetais atpuutas un laika notrieksanas pasaakums izveertaas varen raziigs, jo katru dienu bija 2-3 tiksanaas ar taa gala ierakstu kompaaniju paarstaavjiem (paliksu nekonkreets, liidz konkreetas darbiibas briidim...taa teikt lai nesalielos un nenoskauz:)).
Nepaneemaam gan liidzi instrumentus, taapeec uz jautaajumu:"Vai ta uzspeeleejaat ar'", atbildu - "tikai sahu"!!!
Nevar noliegt, ka nedeelas laikaa muusu viduu atklaajaas vairaaki spilgti talanti - piem., Jubalta kungs mieriigi var piedaliities A klases orientieristu macos, jo atrast viesniicu nezinot taas adresi 3 stundu laikaa milziigajaa NY - tas, manupraat, ir okidoki!!!
Nedaudz viskija un briivi piejama alus, D'Angelo koncerts - jaatziist, ka loti labs....nedaudz liidziigs Prince (vins arii Artists, Simbols un sazin veel kas) kaa arii videeji 2 klubi katru vakaru - to vareetu nosaukt par muusu briivaa laika pavadiisanu amerikaaniskaa videe.
Vislielaakaa pateiciiba Inesei, Francim, klubu aaraameteejiem un, protams, Ingarix par jauko nedeelu. Tagad gan visa uzmaniiba "My Star", un visam, kas ar to saistiits. Paldies visiem, kas juut, ka ir to pelniijusi un pat ja arii nav...paldies!!!
Neatkariigais PV chat lapas noveerotaajs
kaupix

6 marts
Uz Eirovīzijas festivālu dosies Kaupers
SANDRIS VANZOVIČS
Renārs Kaupers tagad dosies atrādīties Eiropas TV skatītājiem.
Beigusies Eirovīzijas starptautiskā dziesmu festivāla nacionālā atlase, kurā noskaidrots tas laimīgais, kas pārstāvēs Latviju sajā festivālā. Lokālu skandālu plosītais konkurss noslēdzās ar Renāra Kaupera un viņa dziesmas My Star triumfu.
Sķiet, visu februāri nerimās diskusijas par grūti izprotamo festivāla nacionālās atlases vērtēsanas sistēmu, ko bez puslitra nevar saprast. Tā notika pēc vairāku pakāpju sistēmas, proti, zūrēsanā piedalījās četras vērtētāju grupas (mūziķi, radiostaciju pārstāvji, kultūras cilvēki, ārzemnieki - kopumā 14), kas finālam izvirzīto labāko desmitnieku pēc savas izpratnes sakārtoja secībā, par to dodot punktus (par 1. vietu - 12 punktu, par 2. vietu - 9, par 3. vietu - 8 utt.), bet pēc tam sis vērtējums tika summēts. Savas balsis par labāko dziesmu varēja nodot arī televīzijas skatītāji, zvanot pa tālruni, taču sī telefonēsanās notika tikai desmit minūtes, turklāt tālrunis sākās ar ciparu 9, taču daudzos dzīvokļos (lai sīkie nezvana uz intīmklubiem) sis pakalpojums ir liegts. Ja arī par izpildītāju N. savas balsis būtu atdevusi kaut vai visi latvju zemes iedzīvotāji, tas viņam kopējā vērtējumā dotu tikai duci punktu, jo visu mūzikas mīļu balsis tika summētas kā viena zūrijas locekļa vērtējums. Visai dīvaini.
Arī mūziķis Guntars Račs (viņs kopā ar Raimondu Paulu savu Balto dziesmu no konkursa atsauca) pirms konkursa norādīja, ka Latvija ir viena no nedaudzajām valstīm, kurā dziesmu Eirovīzijas festivāla finālam izvēlējusies zūrija, nevis televīzijas skatītāji - parasti TV skatītājiem pieder vismaz puse balsu, bet daudzās valstīs vietējā konkursa uzvarētāji tiek noteikti tiesi ar klausītāju un TV skatītāju balsojumu. Guntars arī norādīja uz nacionālās atlases nolikuma trūkumu, līdz ar to nav skaidrs, kurā galvā dzimusi sādi vērtēsanas kritēriji.
Savukārt Latvijas Televīzijas programmu direktors Arvīds Babris sacīja, ka līdzīga vērtēsanas prakse ir arī citās valstīs, TV skatītājiem pusi no lemsanas procedūras uztic tikai Francijā, un tikai četrās valstīs skatītāji vienīgie nosaka, kura dziesma pārstāvēs valsti. Turklāt Eirovīzijas dziesmu konkursa rīkotāji pārmeta Guntaram Račam Renāra Kaupera dziesmas lobēsanu, jo tiesi tāpēc no piedalīsanās finālā esot atsaukta Baltā dziesma - lai panāktu nedalītu vērtētāju atbalstu Renāra dziesmai.
Eh, pie velna ar visiem skandāliem, jo pārējiem konkursantiem festivāla vilciens jau ir aizgājis, turklāt Renārs patiesām ir cienīgs pārstāvēt Latviju Eirovīzijas starptautiskā dziesmu festivāla finālā, kas notiks Stokholmā 13. maijā. Renāra sacerētā dziesma My Star (latviskajā versijā sī dziesma pazīstama ar nosaukumu Īssavienojums), ko viņs izpildīja kopā ar grupu Prāta vētra, savāca 147 punktus, apsteidzot Marijas Naumovas dziesmu For You My Friend (114 punktu).
Par tiesībām piedalīties festivālā pavisam cīnījās desmit dziesmu, kas tika izvēlētas no 66 sajā konkursā pieteiktajām. Lai veiksmīgāk uzstātos prestiajā festivālā, Renārs ar Prāta vētru plāno atkārtoti ierakstīt so dziesmu Britu salās, ko palīdzēs veikt grupas A-ha producents Tonijs Mansfīlds.
Stokholmas festivālā piedalīsies 24 valstu mūziķi, un latvju pārstāvis (tātad Renārs Kaupers & Co) uz skatuves rāpsies divdesmit pirmais. Lai veicas, ko vēl piebilst?
29 februaris
BNS zinas:
Lai veiksmīgāk varētu uzstāties Eirovīzijas dziesmu festivālā, Latvijas pārstāvji Renārs Kaupers un grupa "Prāta vētra" onedēļ plāno atkārtoti ierakstīt dziesmu "My Star" Anglijā.
Par to BNS informēja kompānijas "Mikrofona ieraksti" mārketinga menederis Guntars Račs. Jau pirmdien telefonsarunā tiks noteikts ieraksta laiks un studija Londonā. Dziesmu gan ar solistu, gan arī tikai instrumentālo daļu palīdzēs ierakstīt mūzikas grupas AHA producents Tonijs Mansfīlds.
Viņs palīdzēs noslīpēt arī Kaupera vokālās manieres, kā arī ieteiks uzvedības stilu uz skatuves un vizuālo izskatu. Tomēr ""Prāta vētra" ir laba tāda, kāda tā ir un tādēļ viņu stils netiks mainīts" , sacīja Račs. Ieraksts jāsagatavo līdz 10.martam.
MicRec zinas:
Prata Vētras/Brainstorm jauno dziesmu "My Star" producēs bijusais A-ha producents Tony Mansfield. Ieraksts notiks Anglijā. Grupas videoklips "Under My Wing Is Your Sweet Home" skatāms MCM kanālā jau 9 (!!!) nedēļu, bet ikviens mūzikas mīļotājs jau ilgāku laiku var iegādāties grupas albumu "Among The Suns" un singlu "Weekends are not my happy days" ikvienā Zviedrijas mūzikas veikalā. No marta tas būs pieejams arī Somijā un Polijā.
28 februaris
BNS zinas:
Latviju Eirovīzijas festivālā pārstāvēs Renāra Kaupera sacerētā dziesma "My star", ko viņs izpildīja kopā ar savu grupu "Prāta Vētra". To sestdien vēlu vakarā Latvijas televīzijā noteica kompetenta zūrija un televīzijas skatītāji.
Par tiesībām piedalīties Eirovīzijas dziesmu festivālā Stokholmā pavisam cīnījās desmit dziesmas, kas ieprieks tika izvēlētas no 66 sajā konkursā pieteiktajām. Kaupera sacerētā un dziedātā dziesma ieguva visvairāk punktu - 147, kurus sarezģītā balsojumā piesķīra četru pakāpju zūrija un skatītāji.
Zūrijā bija četri Latvijas mūziķi, trīs Latvijas komercradiostaciju pārstāvji, trīs ar kultūru saistīti cilvēki, kā arī četri ārvalstu pārstāvji. Visas četras grupas savus vērtējumus sniedza atsevisķi, un tie vēlāk tika saskaitīti. Arī televīzijas skatītāji, zvanot un balsojot par iepatikusos dziesmu, vērtēsanā piedalījās kā atsevisķs zūrijas loceklis.
Kaupers ir "My star" gan mūzikas, gan teksta autors, un tai ir arī versija latviesu valodā, kas saucas "Īssavienojums".
Konkursā piedalījās arī Arņa Medņa, Aigara Grāvera, Madaras Celmas, Raimonda Tiguļa, Andra Barona, Marijas Naumovas, Lindas Feldbergas un Janas Kay sacerētās dziesmas.
Sogad Eirovīzijas konkursā piedalīsies 24 valstis un katra no tām varēs izpildīt tikai vienu dziesmu. Konkursu varēs noskatīties tiesraidē daudzās Eiropas valstīs, arī Latvijā. 24 valstu vidū Latvijai ir 21.kārtas numurs. Konkursa Lielo balvu iegūs komponists un teksta autors, bet izpildītājs saņems speciālu balvu.
22 februaris
Interesanti, ka "Prāta vētra" zināmā mērā sasniegusi rekordu Francijas mūzikas kanālā MCM. Tehniskas kļūdas dēļ aptuveni 24 stundas tajā bija vērojams tikai viens kadrs un tajā bija skatāma tiesi Kaupera seja, informēja "Mikrofona ierakstu" mārketinga menedzeris Guntars Račs.
Bijusais "A-ha" producents Tony Manfield, noklausoties Renara Kaupera jauno dziesmu "My Star", ir piekritis to producet. Ideja par Tony Mansfield ka iespejamo producentu nak no Renara Kaupera, kurs ir "A-ha" muzikas cienitajs. Atgadinam, ka "My Star" ir anglu versija dziesmai "Issavienojums", kura piedalas "Eirovizijas" nacionalaja atlase.
MicRec zinas:
Labas ziņas no Anglijas! Grupas AHA producents Tony Mansfield, noklausoties grupas jaunāko dziesmu "My star" ( latviskais nosaukums Īssavienojums) ir piekritis būt par sīs dziesmas producentu. Sobrīd norit sarunas par studiju un laiku, kad sī dziesma tiks ierakstīta.
Jāatzīmē, ka dziesma "My Star" ir tā pati dziesma, kuru Prāta Vētra ir pieteikusi Eirovizijas dziesmu konkursam, kura Latvijas fināls norisināsies 26. Februārī Latvijas Televīzijā. Tony Mansfield par vēlamo dziesmas producentu bija izvēlējies dziesmas autors Renārs Kaupers, kurs jau izsenis ir grupas AHA piekritējs. Dziesmas ierakstīsana plānota kādā no Anglijas studijām jau tuvāko nedēļu laikā.
Kā jau esam ziņojusi ieprieks, tad grupas Prata Vētra/ Brainstorm video dziesmai "Under My Wing Is Your Sweet Home" jau 8. nedēļu tiek pārraidīta Francijas mūzikas satelītkanālā MCM.
Pagājusajā sestdienā par to īpasā veidā varēja pārliecināties ik viens, kurs noregulēja savus TV uz MCM kanālu. Pateicoties tehniskai kļūmei Baltcom kabeļtelevīzijas tīklā bija skatāms tikai viens pats kadrs! Un sajā kadrā bija skaidri saskatāma Renāra Kaupera seja. Sādā veidā videoklipa stopkadrs bija skatāms no sestdienas plkst. 17.00, lidz pat svētdienas pēcpusdienai. Par to pārliecinājās arī so rindiņu autors ieslēdzot MCM kanālu svētdienas rītā. Līdz ar to grupa Ptrāta Vētra var pretendēt uz savdabīgu rekordu, kad vienas dziesmas fragments vienā TV kanālā bija skatāms gandrīz 24 stundas! Vēl nav zināms sīs tehniskās kļūmes radītais zaudējums, bet grupa Prāta Vētra noteikti ir ieguvēji .
18 februaris
MicRec zinas:
Grupas Prāta Vētra / Brainstorm dziesma "Under My Wing" videoversija nu jau septīto nedēļu pēc kārtas ir iekļauta mūzikas kanāla MCM programmā! Grupas albuma "Among the suns" izdosanu sopnedēļ apstiprināja Somijas kompānijas EMI nodaļa. Somijā albums iznāks 13. martā, bet jau sobrīd dziesma "Weekends are not my happy days" ir iekļauta radiostacijas X3M dziesmu sarakstā un Renārs Kaupers gatavojas sniegt jau otro telefoninterviju sai radiostacijai kurā sobrīd dzirdams konkurss par Prāta Vētru un klausītāji balvās var iegūt singlu " Weekends are not my happy days".
Pirmo singlu tuvāko 2 nedēļu laikā varēs dzirdēt arī Somijas radiostacijās - Radiomafia- Kiss FM- Star FM- Radio Plus- Radio Sata un - Radio City . Albums 13. martā iznāks arī Polijā. Savukārt grupas jaunā dziesma " Īssavienojums" 26. Februārī būs skatāms Eirovīzijas Dziesmu konkursa Latvijas finālā, kurs būs skatāms LTV tiesraidē. Iespējams, ka par so dziesmu varēs balsot arī klausītāji. 12 februaris
MicRec zinas:
Mikrofona Ieraksti veiksmīgi sākusi jauno gadu prezentējot latviesu mūziku ikgadējā pasaules mūzikas forumā "MIDEM", Kannās, Francijā. So ikgadējo gadatirgu apmeklēja arī grupas Prāta Vētra pārstāvis Renārs Kaupers.
Prāta Vētras jaunā dziesma Īssavienojums jau nākamajā nedēļā būs klausāms Latvijas radiostacijās. Sī dziesma ir iekļuvusi Eirovīzijas dziesmu konkursa nacionālās atlases finālā, un par to būs iespējams balsot jau 26. februārī, skatoties fināla tiesraidi. Bet Mikrofona ieraksti savā interneta mājas lapā jau sobrīd piedāvā visiem, kuri vēlas, noklausīties sīs dziesmas fragmentu. Eirovīzijas dziesmu konkursa nacionālās atlases finālā grupa startēs ar nosaukumu "Brainstorm" un arī dziesmu izpildīs angļu valodā, bet dziesmas nosaukums būs pārtapis par "My Star". Mūziku un vārdus sacerējis Renārs Kaupers. Atbalstīsim savējos!
Kops pagājusās nedēļas grupas Brainstorm/Prāta Vētras dziesma "Weekends are not my happy days" ir dzirdama arī Vācijā. Kompānija EMI Electrola, kura strādā arī ar tādām zvaigznēm kā Joe Cocker, Chumbawamba, u.c., pagājusajā nedēļā uzsāka sī singla izplatīsanu Vācijā. Skaidri zināms, ka to jau vairākkārtīgi atskaņojusas radiostacijas Radio Eins, Radio Fritz un Radio Regenbogen. Vairāk radiostaciju pievienosies nākamajā nedēļā. Brainstorm ir pirmā Latvijas grupa kurai izdevies nokļūt Vācijas radiostaciju pleilistēs.
Labas ziņas arī no Francijas, kur jau sesto nedēļu pēc kārtas mūzikas kanālā MCM skatām jau otrais grupas videoklips "Under My Wing Is Your Sweet Home", kuru producējis grupas bundzinieks Kaspars Roga. Katrā ziņā sis klips sobrīd daudzkārt biezāk ir skatāms MCM TV, nevis LNT vai LTV. Informācija sekos.
kops 20/04/00 reizes